Jau kuris laikas atsakinėju į vieną ir tą patį klausimą: kuo skiriasi įvairūs mokymai, seminarai nuo individualaus mokymo, individualaus konsultavimo, kaip išvengti painiavos, kaip pasirinkti.

 

NELAUKIT PALANKAUS VĖJO, NEŽINODAMI, KUR PLAUKIAT

Viskas priklauso nuo to, ko reikia jums, koks jūsų tikslas.

Jei tiesiog sužinoti ką nors įdomaus, susipažinti su nauja informacija, konkrečiu autoriumi, lektoriumi, įdomiai ir naudingai praleisti laiką – pirmyn į teminę paskaitą ar pažintinį seminarą. Tai tam tikra alternatyva knygų skaitymui, interneto naršymui, kai norisi išeiti iš namų, pasižmonėti, maloniai praleisti laiką.

Jei siekiate konkretaus rezultato – tuomet individuali konsultacija + asmeninės pastangos. Žinoma, tam tikslui teks pašvęsti daugiau laiko ir pinigų.

Bet kokio seminaro ar mokymo metu pateikiamas apibendrintas teorijos ir tam tikrų instrumentų rinkinys, tenkinantis žmonių, besidominčių viena ar kita tema, poreikius. Konsultavimas – tai jūsų asmeninės, individualios programos sudarymas ir darbas iki jūsų asmeninio rezultato.

 

TRENERIS REIKALINGAS PROFESIONALUI, MĖGĖJUI – NE

Priklausomai nuo to, ko jūs siekiate, kiek pastangų planuojate investuoti, jūs renkatės vieną ar kitą tobulinimosi lygį. Pavadinkime juos mėgėjas, profesionalus mėgėjas, profesionalas.

Mėgėjo lygis – teminiai seminarai, paskaitos, knygos. Tai daugiau teorinis, pažintinis formatas, padedantis praplėsti akiratį tam tikra tema. Galbūt, jei seminaro vedantysis bus malonus ir kompetentingas, jūs gausite kokias nors realiai naudingas rekomendacijas.

Profesionalaus mėgėjo lygis – praktiniai mokymai, „master-class“ formatas . Tai 50% teorijos + 50% praktikos. Tokie mokymai tinka tam tikro įgūdžio arba diplomo (kai reikia „popierių“) įsigijimui, tačiau jūs negalite pretenduoti į individualų dėmesį. Jūsų rezultatai, jūsų pasiekimai – jūsų paties reikalas. Gautas žinias ir įgūdžius naudojate taip, kaip supratote ir įsisavinote.

Profesionalo lygis – individualus darbo formatas. Jus ne tik supažindina su temine informacija, bet ir moko, kaip ja naudotis, ką ir kaip konkrečiai daryti, ko nedaryti. Viskas adaptuojama pagal jus, dėmesys skiriamas tik jums, jūsų asmeninėms aplinkybėms, savybėms, poreikiams. Tai darbas iki rezultato. Turėtų toks būti.

Tačiau nepuoselėkite iliuzijų, kad jei kreipsitės individualios konsultacijos ir užsakysite individualią programą, viskas bus padaryta už jus. Jei jūs būtent to tikitės, tuomet nešvaistykite veltui nei laiko, nei pinigų: to nebus. Profesionalus boksininkas turi trenerį, tačiau mojuoja jis savais kumščiais, jis deda daug pastangų tam, kad taptų čempionu.

Ir dar. Individualus konsultavimas tai ne motyvavimas! Jei motyvacijos neturite, reiškia jūs nežinote, ko apskritai norite, kam jums tos žinios ir įgūdžiai, reiškia, jums trūksta pagrindinių motyvaciją aktyvizuojančių kriterijų – „įdomu“ ir „noriu“. Apsispręskite su tuo.

 

KAINA IR VERTĖ

Suprantama, skirtingi informacinių paslaugų formatai ir jų teikėjų kompetencija lemia įkainių skirtumą. Individualus darbas, bet kokioje srityje, visuomet buvo ir bus brangesnis.

Tarkim, konsultacija trunka vieną valandą, tačiau tam, kad suteiktų reikalingą informaciją, pagalbą, ekspertas turi pašvęsti ne vienerius metus asmeniniam mokymuisi, profesinei praktikai ir nuolatiniam kvalifikacijos kėlimui. Ir jei visi šie resursai, visas dėmesys ir laikas skiriami konkrečiam asmeniui, konkrečiai jo problemai, tai turi būti adekvačiai įvertinama, turi vykti lygiaverčiai mainai.

Todėl verta pakeisti savo minčių kryptį. Produkto ar paslaugos vertę reikia matuoti ne pagal savo asmenines pajamas ar prioritetą, o pagal galutinį rezultatą: ką gauname, kokie realūs pokyčiai vyksta mūsų gyvenime. Kiek kainuoja finansinis pakilimas, sveikatos pagerėjimas, harmoningi santykiai?

Ateityje informacinių paslaugų paklausa tik didės, jų įkainiai – taip pat. Priežastis ne tik tame, kad gyvename informaciniame amžiuje. Kas valdo informaciją, tas valdo situaciją: taip buvo visada. Tačiau visuomet galima rasti kuo pakeisti brangią konsultaciją, jei ji tau ne pagal kišenę: pavyzdžiui, pasinaudoti knygomis, internetu, „sarafaniniu radiju“.

 

PAGRINDINIS KOKYBĖS KRITERIJUS

Kai pagaliau pavyksta apsispręsti su paslaugų formatu, iškyla sekantis klausimas – į ką kreiptis, kur eiti. Iš tikrųjų susiorientuoti labai paprasta. Pagrindinis, tiksliau vienintelis paslaugų kokybės kriterijus – rezultatai. Jie turi būti konkretūs.

Jei mes kalbame apie informacines paslaugas, apie konsultavimą, mokymus, rezultatas yra realus pokytis, konkreti permaina. Žmogus ateina su konkrečiu klausimu, problema, kuri išsprendžiama, su noru, kuris realizuojamas – tai rezultatas.

Tikslų sudarymas, „išsigryninimas“ – tai ne rezultatas, tai procesas, pati jo pradžia, ir tai, jei jūs gerai žinote save, savo asmeninius gabumus ir galimybes. Priešingu atveju ne faktas, kad tie tikslai išties tikrieji.

Buvo įdomu ir malonu; labai patiko lektorius/mokytojas; daug naujo sužinojau; iškilo daug minčių, yra apie ką pagalvoti; jaučiuosi pakylėtas, atsipalaidavęs, dėkingas, gavau instrumentus – visa tai taip pat nėra rezultatas. Tai atsiliepimai, emocinės būsenos apibūdinimas, įspūdis „čia ir dabar“.

Kalba eina apie masinius, reikšmingus, ilgalaikius, stabilius, prognozuojamus ir pakartojamus rezultatus, apie realius pokyčius, tai, ko iki to laiko nebuvo žmogaus, kolektyvo, įmonės gyvenime. Jokių atsitiktinumų ir laimingų sutapimų! Rezultato kelias turi būti fiksuojamas ir paaiškinamas, remiantis priežasties-pasekmės dėsniu ir konkrečiais kriterijais. Kitaip galima manipuliuoti žmogumi ir tvirtinti, kad permainos susijusios su seminaru, konsultacija, metodika, nors iš tikrųjų viskas ne taip.

Sekantis kriterijus – rezultatyvumo koeficientas. Tarkim, į seminarą atėjo 50 žmonių. Kiek iš jų pasiekė konkrečių, realių rezultatų. Tie rezultatai reikšmingi, stabilūs, juos galima pakartoti? Apie efektyvumą galima kalbėti tik tuo atveju, jei atsakymas „taip“.

Dažniausiai seminarų organizatoriai, konsultantai, koučingo specialistai afišuoja tik tuos, kas pasiekė nors kokio rezultato. Tačiau niekada nekalba, kiek žmonių apskritai konsultavosi, mokėsi. Rodo „pačius-pačius“ – laimingiausius, kurie dažniausiai pasiekia rezultatų savo asmeninių savybių, aplinkybių dėka. O apie tai, kad šalia ėjo dešimtys, šimtai kitų, bet jiems „nepasisekė“, nors gavo tą patį ir dėjo asmenines pastangas, suprantama, niekas neužsimena. Tačiau būtent šis aspektas atskleidžia tiek mokytojo ar konsultanto, tiek jo darbo metodikos efektyvumą.

 

NEPASIDUOKITE MANIPULIATORIAMS

Žmonės dažnai gudrauja ir investuoja ne į savišvietą, savęs pažinimą, o į loteriją, pavadinimu „sėkmingos sėkmės seminaras“. Ir kaskart jų laukia nusivylimas. Neįmanoma nusipirkti sėkmės, „padaryti“ lyderio, milijonieriaus arba pačiam juo tapti, jei tam nėra prigimtinių resursų, savybių. Paprastai tie, kas turi tas savybes, nesidomi „stebuklingais“ mokymais, jie ir taip sėkmingai realizuojasi.

Mūsų mentalitetui svetimų vakarietiškų programų diegimas dažniausiai pasmerktas žlugimui. Galiu tai patvirtinti, remdamasi asmenine patirtimi. Aš dirbu su įvairių tautybių ir mentaliteto žmonėmis, gyvenančiais skirtingose pasaulio šalyse.

Nereikia žaisti loterijos arba „tikiu – netikiu“ žaidimo ir po to kaltinti organizatorių, jei nepasisekė. Reikia keisti klaidingą orientaciją. Paklausa ir vartotojų neišprusimas visuomet formuoja nišą pasipelnymui įvairaus plauko „verslininkams-guru“ ir „sėkmės konsultantams“. Tačiau tai nesukelia abejonių seminarų, mokymų nauda apskritai. Neprofesionalumas, kompetencijos trūkumas, nesąžiningumas, darbas tik „iš išskaičiavimo“, o ne „iš meilės“ egzistuoja ir politikoje, ir medicinoje, ir švietime, – visur, kur yra žmonės su jų problemomis ir silpnybėmis.

Jei tikitės rezultatų, būtina dėti pastangas, dirbti, pradėti nuo savęs pažinimo. Pasidomėkite, kokie jūsų asmeniniai resursai, talentai, problemos, trūkumai. Tai turėtų būti pagrindinis jūsų tikslas, bent jau vienas iš jų. O materialinė gerovė, meilė, sveikata – tai jau rezultatas, atpildas už jūsų asmenines pastangas ir eksperto kompetenciją.

© IS, 2016