Į mane nuolat kreipiasi su klausimu: ką pasirinkti – nemėgstamą darbą kaip pajamų šaltinį ar veiklą, padedančią realizuoti savo talentą. Žmonės pasimeta, kai tenka rinktis tarp nepatrauklaus darbo, už kurį gerai moka, ir širdžiai mielo užsiėmimo, tačiau be jokių finansinių ir socialinių garantijų.

Iš tikrųjų nei vieni, nei kiti nenori rinktis. Visi tikisi gauti stebuklingą patarimą, kaip lengvatine forma turėti ir vieną, ir kitą, kažką panašaus į „kaip būti sveiku ir išsaugoti invalidumo pašalpą bei kitas ligonio privilegijas.“

 

PASIRINKIMO PINKLĖS

Neegzistuoja iškart aukštai vertinamų profesijų su garantuota ateitimi, tačiau galima tapti paklausiu profesionalu su sėkminga ateities perspektyva.

Taip jau susiklostė, kad greita, stabili finansinė sėkmė galima toje sferoje, kur jau egzistuoja paklausa. Ir jei jūs kupinas ambicijų, aistros siekti savo asmeninių tikslų, tai, be abejo, anksčiau ar vėliau mėgstama veikla taps ir finansiškai naudinga, jums už tai mokės. Tik būtina suvokti ir iš anksto susitaikyti, kad visų pirma, tam prireiks laiko, antra – būtina nuolat kelti savo kvalifikaciją, kompetenciją, trečia – savarankiškai ir aktyviai ieškoti susidomėjusių jūsų paslaugomis ar produktu žmonių.

Mėgstama veikla, „svajonių darbas“ – tai ne pramoga, kur tu tik atėjai ir tau jau ploja, kabina ąžuolo vainiką ir dovanas neša – tai finalinės scenos elementai. Tai rezultatas, pasekmė.

Visada orientuokitės į tai, ko jūs norite, ko siekiate iš tikrųjų. Darbas, karjera, mėgstama veikla, kaip ir pinigai, kurie motyvuoja jus dirbti, tai tik instrumentas, o ne tikslas. Kas jums svarbu, aktualu šiuo metu: materialinių klausimų sprendimas, buities gerinimas ar saviraiška, kūryba. Nuo to ir pradėkite. Vėliau pabandykite pereiti į kitą pusę, mokykitės tai daryti patys, o ne priversti aplinkybių, laikui bėgant jums pavyks viską suderinti – ir kūrybinį pasitenkinimą, ir materialią naudą.

Jei, tarkim, jums neduoda ramybės mintys „kas man iš to“, „ką aš gausiu už tai“, „kaip greit“, tuomet kalba eina apie paprasčiausią išgyvenimą materialiame pasaulyje. Skirkite tam deramą dėmesį, nes jūs vis vien nenurimsite, nereikia savęs apgaudinėti. Tai nėra nei gerai, nei blogai. Tiesiog šiuo metu jums aktualu tai. Poreikius būtina tenkinti.

 

 

TESTAS „DARBAS „IŠ MEILĖS“ AR „IŠ IŠSKAIČIAVIMO“

Jei jums aktuali buitis, materialūs poreikiai:

1. Niekada neatsisakykite pajamų šaltinio, jei jums reikia apmokėti sąskaitas, maitinti šeimą, išsaugoti stogą virš galvos. Net jei, jūsų nuomone, tai „banalus“, „nemėgstamas“, „neįdomus“ darbas. Jei jus slegia daugybė įsipareigojimų, apribojimų, būtina nusileisti ant žemės, nereikšti kaprizų ir pasinaudoti įvairiais variantais.

2. Samdomas darbas – puiki proga startui, ypač jei abejojate savo galimybėmis, jei neturite finansinio ir socialinio užnugario – sponsorių (tėvai, sutuoktinis, giminaičiai, draugai).

Pasirinkite patrauklią jums sritį, raskite įmonę, komandą, kurioje galėtumėte mokytis, užmegzti naudingas pažintis, įgyti patirties. Vėliau galėsite tai sėkmingai panaudoti. Pasirinkus šį variantą, svarbu viena – neužstrigti ir jausti, kada laikas eiti savo keliu.

3. Be įprastų, buitinių išlaidų padengimo samdomas darbas gali pagreitinti jūsų svajonių projekto įgyvendinimą, kuris reikalauja ne tik idėjos, bet ir pinigų. Pavyzdžiui, internetinės svetainės kūrimui, reklamai, tam tikrų įgūdžių, instrumentų įsigijimui ir tt.

4. Jei jūs visur ir visada ieškote garantijų – geriau nesiimkite verslo, nes tai reikalauja 100% asmeninės atsakomybės ir drąsos. Jei galvojate, kad jums tereikia pinigų, o jūs jau žinosite, ką ir kaip daryti – geriau nesiimkite to, apie ką svajojate, nes tai tik jūsų fantazija. Greičiausiai, jūs net nebandysit, nes tai ne jūsų kelias.

5. Pasaulis pasikeitė. Nepuoselėkite iliuzijų, šiuo metu neegzistuoja toks reiškinys, kaip „saugi karjera“ ar „darbas su garantija“.

 

Jei į pirmą vietą jūs iškeliate saviraišką, talentų realizaciją, svajonę:

1. Atminkit, kad tam, kad atrastumėte save, jums nebūtina kažkur keliauti, skristi į Marsą ar turėti milijoną – viskas „jūsų“ visada su jumis. Jūsų sieloje slypi visos žinios, reikia tik mokytis jas rasti ir atsiverti joms. Jei jūs atėjote į šį pasaulį, reiškia jūs galite pažadinti savo unikalumą.

2. Jei jūs renkatės mėgstamą veiklą, padedančią vystyti jūsų talentus, jei tai jūsų „№1″, jūs užsiimsite ja visada, nesvarbu, kokios bus aplinkybės, kokia jūsų savijauta ir finansinė padėtis. Tas, kas iš tikrųjų nori – ieško galimybių, kas nenori – ieško pasiteisinimų.

3. Jūs atviras naujoms pažintims, eksperimentams – naujovėms. Jūsų augimas nenutrūksta niekada, jūs aktyviai dalinatės savo ir domitės kitų patirtimi.

4. Pinigai ar „kas man iš to“ nėra lemiantis faktorius. Jūs lengvai ir su malonumu investuojate laiką ir finansus į savo veiklą, asmeninį ir profesionalų augimą.
Laikui bėgant pastebite, kad įvykiai ima formuotis tarsi savaime: prisitraukia reikalingi žmonės, gimsta kūrybinės idėjos, aplinkybės susiklosto jums palankiu būdu, o jūs tik stebite, kaip sėkmingai viskas dėliojasi ir džiaugiatės pirmuoju pelnu.

 

AUKSO VIDURIO PRINCIPAS: ĮDOMU + NAUDINGA

Žmogui išties labai svarbi jo veikla, bendravimas, nuolatinis vystymasis, augimas, savirealizacija. Jam svarbu būti įdomiu, paklausiu, nes būtent per tai jo gyvenimas prisipildo prasme.

Tačiau žmonės prisikuria daugybę iliuzijų „svajonių darbo“ tema. Tikrovė tokia, kad net jei jūs užsiimsite mėgstama veikla, laikas nuo laiko jus aplankys kūrybinės kančios, sąstingis, paprasčiausia rutina. Jei jums pasidarė nuobodu, neįdomu, reiškia tai, kuo užsiimate, nebeskatina jūsų augimo, metas kažką keisti, atsinaujinti. Ir taip bus visada. Nes sustojimas, statika – tai mirtis. Gyvenimas – tai nenutrūkstantis judėjimas ir nuolatiniai virsmai. Bijoti permainų – tolygu bijoti gyventi.

Taigi, atsakymas į klausimą, ką rinktis, saugią karjerą ar svajonių realizavimą: rinkitės „ir“. Realiame gyvenime įmanoma sujungti ir tai, ir tai.

Jei jūs judate savo tikslų link, jus lydi finansinis pakilimas, tebūnie nežymus, bet stabilus, jei jaučiate energijos antplūdį, o ne kenčiate nuo jos praradimo, jei jaučiate įkvėpimą ir sugebate juo dalintis, reiškia jūs teisingame kelyje.

© IS, 2011